تعویض ضد یخ خودرو و دانستنی های آن

تعویض ضد یخ خودرو و دانستنی های آن

تعویض ضد یخ خودرو امری بسیار مهم است. موتور ماشین با مصرف سوخت انرژی زیادی تولید می‌کند. همانطور که می دانید بخشی از این انرژی صرف به حرکت در آوردن و راندن خودرو می شود. ما بقی انرژی که تولید شده تبدیل به گرما می شود. مقداری از این گرما هم از اگزوز خارج می شود اما مقدار دیگری در محفظه موتور می ماند.

زمان و مراحل تعویض ضد یخ خودرو

موتور خودرو نباید در این فضای گرم باقی بماند زیرا آسیب های زیادی به آن وارد می شود و باید به روشی خنک شود تا این گرما را دفع کند. اگر برای دفع گرما فکری نکنید، دمای موتور مدام افزایش می‌یابد.

افزایش دمای موتور باعث ذوب شدن اجزای فلزی داخلی آن می شود، پس از مدتی کل موتور تحت تاثیر قرار می گیرد. برای جلوگیری از این مشکل به مایع خنک‌کننده نیاز داریم که بر پایه آب باشد تا گرمای موتور را جذب کند. در زمستان تنها مایع خنک کننده جوابگوی موتور نمی باشد باید ضد یخ هم درون آن بریزید تا مانع یخ زدن خنک کننده موتور شود.

ضد یخ چیست و چه کاربردی دارد؟

ضد یخ ترکیبی از مقدار متعادل آب مقطر و  الکل است. مواد شیمیایی که در ضد یخ وجود دارد، دارای مزیت های بی شماری برای سیستم خنک کننده موتور ماشین می باشد. مهم‌ترین آن این است که ضد یخ اجازه یخ زدگی در هوای زمستانی برای مایع خنک کننده محفظه موتور را نمی دهد.

ضد یخ تنها یک کاربرد ندارد و کاربرد دیگر آن این است که نقطه جوش آب را بالا ببرد زیرا هر چه این دما را بالا ببرد به نفع موتور ماشین است. زیرا آب جوش به موتور آسیب می رساند.

مزایای استفاده از ضد یخ

از مزیت های استفاده کردن از ضد یخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از به جوش آمدن آب در تابستان جلوگیری می‌کند
  • اجازه زنگ ‌زدگی قطعات موتور را نمی دهد
  • از یخ‌ زدگی آب در محفظه موتور در زمستان جلوگیری می‌کند
  • از پوسیدگی و پارگی قطعات پلاستیکی داخلی موتور جلوگیری می کند

معرفی انواع مختلف ضد یخ

سه نوع ضد یخ داریم که هر کدام در زمان خاصی تولید شده اند و هر کدام بر آورنده نیاز خاصی از خودرو می باشند.

تعویض ضد یخ خودرو و دانستنی های آن

ضد یخ سبز

سال های زیادی بود که فقط یک نوع ضد یخ وجود داشت آن هم همین ضد یخ سبز رنگ بود که کار آن جلوگیری از یخ زدگی آب محفظه داخلی موتور بوده است. آب در دمای صفر درجه یخ می زند ولی با وجود این ضد یخ دما تا منفی پنجاه هم برود یخ زدگی نخواهید داشت. این ضد یخ ها نقطه انجماد را کم می کنند.

ضد یخ OAT

OAT: Organic Acid Technology این ضد یخ ها با پیشرفت تکنولوژی شکل گرفتند و جای خود را کم کم در بازار باز کردند. نوع سبز رنگ ماندگاری کم تری دارد ولی ضد یخ OAT ماندگاری بالا تری دارد و بیش از 2 تا 3 سال دوام دارد تا تعویض ضد یخ خودرو خود را انجام دهید.

ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی

همانطور که از نامش پیداست این ضد یخ ترکیبی از نوع ضد یخ سنتی و ضد یخ OAT می باشد که این محصول را HOAT نامگذاری کرده اند. با مایع خنک کننده ای کهاز قبل داخل موتور شما بوده است سازگار است و نیاز نیست بررسی کنید ضد یخ قبلی چه نوعی بوده است. اما برای استفاده از ضد یخ OAT ، باید بدانید که قبلا از چه نوع ضد یخی استفاده کرده اید زیرا باعث ایجاد تداخل می شود.

سخن پایانی

برای اینکه بدانید زمان تعویض ضد یخ خودرو شما چه زمانی است باید به نوع ضد یخی که استفاده کرده اید دقت کافی را داشته باشید. حتما از اینکه چه نوع محصولی را استفاده کنید با متخصصین این امر مشورت کنید زیرا با توجه به تجربه ای که دارند و نوع ماشینتان بهترین آن را به شما پیشنهاد می دهند.

با توجه به نزدیک شدن به سال نو 1402 باید برای سفر های نوروزی خودتان را آماده کنید و مهم ترین کاری که باید انجام دهید سرویس کردن خودرو می باشد. همینطور چک کردن روغن موتور و ضد یخ زیرا اگر نیاز باشد باید آن ها را تعویض کنید. مکان های سرد سیری که برای عید می روید در صورت نداشتن ضد یخ مناسب باعث اذیت و آزار شما می شود.

علاوه بر چک کردن خودرو قبل از سفر نیاز است ماشین خود را به یک ردیاب خودرو مجهز کنید. ردیاب ها مناسب ترین ابزار برای کنترل لحظه به لحظه ماشینتان می باشند.

می توانید با استفاده از اپلیکیشن آن حتی مسیر یابی راحت تری داشته باشید. اگر خدایی نکرده خودرو شما مورد سرقت قرار گرفت بلافاصله متوجه می شوید در کدام منطقه است و یا از قابلیت شنود آن استفاده می کنید و صدای داخل کابین را می شنوید.

برای سوال و راهنمایی در جهت خرید و نصب ردیاب خودرو از مشاوره رایگان با کارشناسان رادیومونتاژ بهره مند شوید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *